Last month Big Time Productions manufactured 25000 units and sold 23000 of these units at a price of $10.00 per unit.

Last month Big Time Productions manufactured 25000 units and sold 23000 of these units at a price of $10.00 per unit.Manufacturing costs consisited of direct labor,$30000,direct materials $32000,varible manufaacturing overhead,$3500,fixed manufactring overhead $21500.Selling and administrative costs are all fixed and totaled $24000.Beginning inventory consists of no units.What is big time production’s income before taxes using variable costing?


Last month Big Time Productions manufactured 25000 units and sold 23000 of these units at a price of $10.00 per unit. was first posted on September 14, 2020 at 5:05 pm.
©2019 “Brainy Term Papers”. Use of this feed is for personal non-commercial use only. If you are not reading this article in your feed reader, then the site is guilty of copyright infringement. Please contact me at wanjohij2009@gmail.com

Here, you can get a writer to help you with a variety of written assignments. We write essays, research papers, term papers, coursework, article critique, annotated bibliography, reaction paper, research proposal, discussion, and even dissertations. The service is available 24/7 and there are more than 200 essay writers to choose from.


If you are seeking for fast and reliable essay help, you got on the right page. Our essay writing services are quick, discrete and professional and it takes only 5 minutes to place an order! After that, it is all handled for you! Once we have your project specifications, we do all the legwork associated with getting your project done by the best writer possible in the shortest amount of time.

Need a similar solution fast and written from scratch? Place your order now!

PLACE YOUR ORDER